Thermozell, znany w świecie budowlanym jako styrobeton lub lekki beton. Thermozell jest dodatkiem do zapraw samopoziomujących, a jego głównym zadaniem jest wydobycie jeszcze lepszych właściwości termoizolacyjnych oraz akustycznych posadzki. Styrobeton jest dużo lżejszy od tradycyjnego betonu i jako lekka wylewka, styrobeton jest bardzo chętnie i coraz częściej wykorzystywany w budownictwie. Styrobeton w połączeniu z matą wygłuszającą stanowi niezwykle skuteczny sposób na izolację akustyczną. Lekkiego betonu najczęściej używa się do ocieplania podłóg, tarasów oraz dachów.
Styrobeton to innowacyjny materiał budowlany, zaliczany do tzw. “betonów lekkich”. Styrobeton powstaje z połączenia mieszanki betonowej z kulkami styropianu, tworząc tym samym niezwykle lekką masę izolacyjną. Warto podkreślić, że taka mieszanka nie pęcznieje pod wpływem wody, w przeciwieństwie do betonu zmieszanego z wiórami czy trocinami.
To, co wyróżnia lekki beton to przede wszystkim niska waga. Użycie go znacznie skraca czas budowy, a także gwarantuje dużą oszczędność pieniędzy. Thermozell jest także wodoodporny oraz mrozodporny, dzięki czemu zapewnia wieloletnią trwałość. Zastosowanie lekkiego betonu umożliwia efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni, ponieważ nie ma potrzeby składowania ton cementu czy piasku. Styrobeton jest bardzo wytrzymały – żaden grzyb czy pleśń go nie zaatakuje, a co więcej jest całkowicie bezpieczny dla człowieka. Jego ogromna trwałość przekłada się również na oszczędność: tarasy czy podłogi nie wymagają napraw po latach użytkowania. Ponadto styrobeton nie jest łatwopalny i to czyni go bardzo bezpiecznym materiałem o dużym wachlarzu zastosowań – zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Sam styrobeton nie może pełnić funkcji elementu nośnego, ale jest znakomitym, idealnym wręcz wypełniaczem rozmaitych konstrukcji nośnych. Styrobeton wykorzystuje się w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym oraz w sektorze usługowym.
Lekki beton wykorzystuje się przede wszystkim jako warstwę termoizolacyjną, a także jako warstwę wyrównującę. Styrobetonu najczęściej używa się do wylewek podłogowych i stropów. Masa cementowo-styropianowa może też być stosowana zamiast chudego betonu, ponieważ pozwala na uzyskanie znacznie lepszej izolacji termicznej i akustycznej, zachowując równocześnie taką samą grubość warstw podkładowych.
To, co jest również ogromną zaletą styrobetonu, to z całą pewnością cena: nie tylko samego granulatu, ale także materiałów do mieszanki, czyli wody i cementu. Takie rozwiązanie jest ekonomiczne, ale także ekologiczne, ponieważ styropian, będący istotnym elementem styrobetonu, jest materiałem przyjaznym środowisku i poddawanym recyklingowi. Styrobeton to także oszczędność czasu. Konstrukcje wsparte lekkim betonem potrafią wyschnąć nawet w ciągu doby, więc budowa lub remont idzie zdecydowanie szybciej niż w przypadku użycia zwykłego cementu.