Produkcja EPS

Małe polistyrenowe kuleczki, które są wypełnione w większości powietrzem, to podstawowy produkt grupy Hirsch.

 

Właściwa nazwa EPS, potocznie nazywanego styropianem, to polistyren spieniony. Jako nazw handlowych używa się Styropian ® lub Porozell ®. Tajemnica EPS: tkwi w jego składzie, zawiera on bowiem 98% powietrza, a pozostałe dwa procent to styropian.

 

EPS jest bardzo lekkim, doskonałym izolatorem ciepła i zimna. Jest odporny na wpływy mechaniczne i chemiczne. Słusznie EPS jest często określany, jako "Perła wśród tworzyw sztucznych".

 

    EPS - Struktura Komórkowa

 

Przetwarzanie surowca EPS odbywa się przez użycie energooszczędnych urządzeń wytwarzanych w HIRSCH Maschinenbau, które są niezwykle przyjazne dla środowiska. Surowiec pęcznieje dzięki temperaturze i parze wodnej, dlatego też nie tylko sam produkt, ale także proces produkcji jest wolny od zanieczyszczeń.

 

EPS jest produktem przyjaznym środowisku. Po użyciu produktów styropianowych używanych w przemyśle RTV AGD, spożywczym i budowlanych EPS w stu procentach nadaje się do recyklingu. Ponadto po recyklingu można go ponownie zastosować w produktach służących do izolacji termicznej lub jako składnik mieszanki lekkiego betonu Thermozell®.

Etapy produkcji

Surowiec

Produkcja EPS - Surowiec

EPS - polistyren spieniony, znany pod nazwą Styropian albo Porozell, to porowate tworzywo sztuczne otrzymane poprzez spienienie granulek polistyrenu zawierających porofor (np. eter naftowy). Spienienie uzyskuje się przez podgrzanie granulek zazwyczaj parą wodną. Składa się on z zamkniętych komórek o obłych kształtach (powstałych ze wspomnianych granulek), wewnątrz których znajduje się pianka polistyrenowa. Komórki są ze sobą połączone i występują między nimi niewielkie pustki powietrzne (ich ilość i wielkość zależy od gęstości materiału), co uwidacznia się na przełomie styropianu. Jest to materiał nieodporny na działanie wielu rozpuszczalników organicznych tj. aceton lub rozpuszczalniki aromatyczne, olejów i smarów. Jednakże, ze względu na jego właściwości techniczne jest szeroko stosowany jako materiał izolacyjny, opakowaniowy, a także wykorzystywany do produkcji produktów budowlanych i technicznych.

Spienianie

Produkcja EPS - Spienianie

Po obróbce termicznej za pomocą pary (o temperaturze około 100°C) surowiec EPS pęcznieje do żądanej gęstości. Każda perła surowca pęcznieje o około połowę swojej objętości.

 

Idealny proces spieniania jest zapewniony poprzez nowoczesne spieniarki wyprodukowane przez Hirsch Maschinenbau, które osiągają tolerancję gęstości na poziomie +/- 1%.

Sezonowanie

Produkcja EPS - Sezonowanie

Sezonowanie i przechowywanie wstępnie spienionych perełek EPS odbywa się w specjalnych silosach, które umożliwiają odparowanie pentanu. Po ochłodzeniu, luźne kulki przechowuje się tak, aby była możliwość kontaktu z powietrzem. Jest to konieczne, aby perły uzyskały mechaniczną stabilność i odpowiednią plastyfikację potrzebną w dalszym procesie produkcyjnym.

Montaż formy

Produkcja EPS - Montaż formy

Produkcja EPS odbywa się na wtryskarkach dopasowanych do wielkości produktu końcowego. Dla każdego produktu są potrzebne indywidualnie dobrane formy wtryskowe zrobione z aluminium bądź stali kwasoodpornej. Formy są produkowane przy uwzględnieniu ich wieloletniego użytkowania.

Produkcja

Produkcja EPS - Produkcja

Wstępnie spienione perełki są transportowane z silosów i zasypywane do formy. Przy użyciu pary wodnej perły są spajane uzyskując określony kształt, a następnie chłodzone. Odpowiedni proces produkcyjny jest dopasowywany do wymagań technologicznych produktu i oczekiwań klienta.

Kontrola

Produkcja EPS - Kontrola

Aby zapewnić stabilną jakość w firmie HIRSCH Porozell prowadzona jest ciągła kontrola wytwarzanych produktów. Posiadamy w pełni wyposażone laboratorium pozwalające na sprawdzenie kluczowych parametrów.

Magazyn

Produkcja EPS - Magazyn

W magazynie czekają gotowe części do wysłania zgodnie z zasadą First In First Out (FIFO).

Transport

Produkcja EPS - Transport

Gotowe produkty są dostarczane do naszych klientów naszym własnym transportem lub przy wykorzystaniu firm spedycyjnych zgodnie z zasadą JIT.

Recykling

Produkcja EPS - Recykling

Recykling zużytych opakowań i odpadów produkcji EPS jest standardem w zakładach grupy HIRSCH.

Dzięki dopracowaniu procesu recyklingu odpadów z EPS materiał nadaje się do ponownego użycia np. w segmencie budowlanym.

Doskonałym przykładem użycia odzyskanego materiału jest produkt o nazwie Thermozell. Jest to mieszanka betonu oraz EPS służąca do produkcji lekkiego betonu. Lekki beton Thermozell jest wykorzystywany zwłaszcza przy renowacji starych budynków, jako materiał izolacyjny i przy budowie ognioodpornych systemów podłogowych.

Przyjmiemy każdą ilość odpadów z polistyrenu spienionego EPS:

- odpad budowlany,

- opakowania AGD/RTV

- opakowania spożywcze.

Na odebrane odpady wystawiamy Kartę Przekazania Odpadu.

 

 

 

  • Produkcja EPS
  • Produkcja EPS
  • Produkcja EPS
  • Produkcja EPS
Recykling EPS

 

Przyjmiemy każdą ilość odpadów z polistyrenu spienionego EPS:
- odpad budowlany,
- opakowania AGD/RTV
- opakowania spożywcze.

Na życzenie partnera wystawiamy Kartę Przekazania Odpadu.

Utylizacja
Niewykorzystane złączki styropianu spalane są w spalarniach odpadów całkowicie bez użycia energiii nie tworzą pozostałości.
W składowiskach wód gruntowych są całkowicie neutralne.

HIRSCH Porozell Sp. z o.o.


 

Siedziba we Wrocławiu
ul. Kiełczowska 54
51-317 Wrocław
tel. +48 71 784 79 50
fax +48 71 784 79 55 
Oddział w Łodzi
ul. Dostawcza 13
93-231 Łódź
tel. +48 42 254 26 50
fax +48 42 254 25 52 
office.polen@hirsch-gruppe.com